Startsida Aktuellt/Blogg TV-serier Radioserier Medverkande Spelningar StĂ€der och hotell 
Musik Texter/ackord Böcker/nothÀften Historik Kontakta oss Ola Ström Per Dunsö

Arkiverade poster mars, 2008

Tack Churchill!

lördag, 29 mars 2008, 23:18

Det var onekligen ett tag sen jag skrev. Min intention nÀr vi startade hemsidan var ju att skriva varje dag, att berÀtta nÄgot om vÄra TV-program som kunde tÀnkas intressera nÄgon, och hade mitt privatliv varit stabilare hade jag sÀkert levt upp till denna devis. SÄ Àr det inte.

I dag fastnade jag framför TV:n, vilket inte hÀnder ofta. Jag sÄg programmet om Churchill, och jag förundrades över att jag dÄ och dÄ fick tÄrar i ögonen, det brukar inte hÀnda nÀr jag tittar pÄ engelska serier. Men i eftertexterna sÄg jag att det var en engelsk-amerikansk produktion, det förklarar saken.

Det Àr möjligt att vi har Churchill att tacka för att nazisterna inte nÄdde sina mÄl, men gÀllande hans privatliv fanns en del övrigt att önska - om man nu fÄr tro TV-serien. Men som politiker, tyvÀrr verkar vÄrt samhÀllsklimat vara sÄdant att vi skulle behöva en Churchill Àven i dag.

Över till nĂ„got trevligare. NĂ€r solen skiner och fĂ„glarna kvittrar brukar Thor-Björn och jag ses i Pildammsparken, vid Margaretapaviljongen och avnjuta en kopp kaffe och en kanelsnĂ€cka. I dag var det dags igen, premiĂ€r för i Ă„r, men det fick bli inomhus.

Thor-Björn och jag diskuterar Friskis&Svettis nya bloggsida. TyvÀrr har vi redan satt i oss kanelsnÀckorna sÄ dom fÄr ni inte se. Kanske en annan gÄng.

Ola 

Martyna som svÀvande damen!

tisdag, 18 mars 2008, 23:43

*** BestÀll solstolletröjor hÀr ***

Jo, det Àr sant, Martyna kan svÀva i luften. Och det Àr inte sÄ underligt som det lÄter. Hon Àr nÀmligen just nu ute pÄ turné med ingen mindre Àn Joe Labero. Jag vet inte sÄ mycket mer Àn sÄ, men har nÄgon sett förestÀllningen sÄ berÀtta gÀrna.

I jul kommer Martyna att spela huvudrollen i en av mina absoluta favoritmusikaler, nĂ€mligen Cabaret. Som Per och jag sjunger i “VideovĂ€n” i Solstollarna: “Jag har suddat ut Casablanca - har spelat över Cabaret”. En hyllning till en musikal och en film.

Patrik Eriksson, numera Morabo, inte att förvÀxla med Bo Mora, har skickat ett litet montage med solstolleklipp som jag tycker du kan fÄ ta del av (tack Patrik). Martyna ser du lÀngst upp till höger.

Sofie i Staffanstorp berÀttade om ett klipp hon hittat pÄ Youtube, det Àr nÄgon som gjort en egen liten solstollevideo som jag tycker du ska titta pÄ. Den hittar du hÀr.

Ola

Åldern tar ut sin rĂ€tt!

lördag, 15 mars 2008, 0:13

*** BestÀll solstolletröjor hÀr ***

Ja, som ni förstĂ„r handlar det inte om mig, det hĂ€r med att Ă„ldern tar ut sin rĂ€tt. Det Ă€r förstĂ„s Per jag talar om. Han har varit ute pĂ„ en 14-dagars turnĂ© och det Ă€r mer Ă€n vad hans arma kropp tĂ„l. Även om Ingalill, hans underbara fru och kollega var med. I smyg knĂ€ppte Ingalill denna bild pĂ„ Per och skickade till hans psykiater för analys.

SjÀlvklart blir jag orolig nÀr jag ser Pers gamnacke och det krampaktiga taget om flaskan. Och inte mildras oron av fÀrgen pÄ skjortan.

Biljetterna till ABBA-museet som öppnar först nĂ€sta Ă„r i juni har just slĂ€ppts. BestĂ€llningar frĂ„n hela vĂ€rlden strömmar in. PĂ„ dagen ett Ă„r senare öppnar Ola&Per-museet. Än sĂ„ lĂ€nge Ă€r det bara Ingalisa Larsson frĂ„n Veberöd som förhandsbokat. Dock med en reservation. Av hĂ€nsyn till Per (och hans klĂ€dval) redovisar jag inte Ingalisas begĂ€ran.

Ola

Jonathan Äter svensk mÀstare!

mÄndag, 10 mars 2008, 0:09

Ja, för 4:e Äret i rad vann Jonathan (min son) SM i badminton, denna gÄng i U17. I Sverige Àr badminton tyvÀrr inte en sÀrskilt stor sport, men visste ni att det Àr vÀrldens största sport efter fotboll sett till antalet utövare. Det beror förstÄs pÄ att i stort sett alla i Asien spelar badminton. Gissa om det kommer att uppmÀrksammas i OS, badminton Àr ju jÀmte bordtennis Kinas nationalsport. 

Jonathan överst pÄ prispallen, för 4:e Äret i rad.

Jonathan med sina priser, blommor, tvÄ stycken oerhört fina ljusramar för vÀrmeljus (han tog silver i mixed) och tvÄ SM-plaketter. (Pga den dÄliga fotografen (jag) sÄ presenteras en nÀrbild av en SM-plakett hÀr nedan.)

SÄ hÀr ser en SM-plakett i badminton ut.

Just nÀr jag skriver detta gÄr det ett program pÄ TV om hur man blir en bra barnprogramledare. Jag avstÄr frÄn att kommentera.

Ola